معرفی فاطمه حبیبی‌زاد

فاطمه حبیبی‌زاد

اولین نقال زن ایرانی


 

فاطمه حبیبی‌زاد ملقب به گرد آفرید نخستین زن نقال ایرانی و کارشناس میراث فرهنگی است. علاقه او به آثار باستانی ایران و دیدار از اجرای یک نقالی زنده در زمان تحصیل در دانشگاه، او را به سوی این رشته هنری جلب می‌کند.

او از نادر زنانی است که می‌تواند هنر خود را در محافل تفکیک نشده زنانه و مردانه در ایران عرضه کند. گرد آفرید از سن بیست و یک سالگی در ضمن پژوهش در آثار حماسی فردوسی و کار نقالان، هم‌زمان به اجرای نقالی در محافل عمومی مشغول شده است. نخستین اجرای برون مرزی او در پانزدهمین دوره فستیوال تاتر ایرانی در کلن بود که در اواخر ماه نوامبر ۲۰۰۸ برگزار شد.

 او درباره نحوه آشنائیش با این رشته هنری می گوید: " من پیش‌تر هم به نمایش خیلی علاقمند بودم، اما به طور رسمی و حرفه‌یی کاری انجام نداده بودم. زمانی که به طور تصادفی، آن اوایل دانشکده، من با آیین نقالی آشنا شدم، جوهره‌ی کار من را خیلی جذب کرد و به نظرم آمد که کار نقالی یک تئاتر یک‌نفره است..."

نقالان معمولا در بخش‌های پهلوانی که فضاهای نمایشی‌اش خیلی بیشتر است، آنها را انتخاب می‌کردند که بیشتر همان داستان‌های مربوط به رستم و دیگر پهلوانان است یا مربوط به جنگ‌های ایران و توران است. البته خانم گردآفرید علاوه بر این بخش‌های نمایشی، عموما در زمینه داستان‌های زنان کار کرده‌ است. عموم زنان شاهنامه را کار کرده‌، آنهایی که داستانی‌ست وگزارشی صرف نیست. او این کار را وظیفه خود می داند چون نقالان هم در گذشته آن طور که باید این کار را نکرده‌اند.

وی معمولا قصه‌های کوتاه طنزآمیز هم برای نقالی‌ انتخاب می‌کند که در آخرش، یک پند کوچک هم دارد. غرض او معرفی ‌ست و این که مردم با این حکایات آشنا بشوند، به خصوص جوان‌ها. به نظر او ما از این حکایات خیلی دور شده‌ایم ، از این تمثیل‌ها و آنچه در حوزه‌ی ادبیات شفاهی داشتیم. این (حکایت‌ها) سینه‌ به سینه است، شفاهی‌ست. جایی  مکتوب نشده است و فقط از مرشد‌ان، پیران و دراویش شنیده می شوند.

مخاطبین اجراهای خانم گردآفرید معمولا در همه‌ رده‌های سنی هستند. او در جاهایی مثلا فضاهای فرهنگسرا، فضاهای میدانی، فضاهای خیابانی و فضاهای باز که اینجا عموم مردم و خانواده‌ها هستند برنامه اجرا می کند.

با امید موفقیت برای خانم گردآفرید

منبع : www.dw-world.de

 

 

/ 5 نظر / 42 بازدید
شیوا(استاد پینت)

سلام استفاده کردم موفق باشید ------------------------------------------ وبلاگ من با دو کار بروزه عاشورا حس درون خوشحال مشم نظر بدید خداحافظ

طنین

درود دوست عزیز ! از پست جدیدت استفاده بردم. موفق وشاد باشی[گل]

پریچهر

مطلب خیلی جالبی بود ممنون[تایید]